Біологія 6 клас Урок №32
Тема: Брунька: види, будова та основні функції. Лабораторне
дослідження №5 Будова бруньки.
Мета: розширити
знання учнів про значення органів для рослин; розвивати вміння роботи з лупою,
виконання та оформлення малюнків; на прикладі бруньки, розвивати вміння
спостерігати, описувати і робити висновки; розширити кругозір учнів.
Обладнання: зразки
бруньок, обладнання для лабораторного дослідження
Базові поняття: брунька,
вегетативна та генеративна брунька, верхівкові, бічні, пазушні, додаткові
бруньки.
Тип уроку: засвоєння
нових знань
Хід уроку
І.
Організаційний етап
II.
Актуалізація опорних знань
Самостійна робота
Тестові завдання
1.
Визначте,
яка рослина має складний листок
а) каштан; б) капуста;
в) смородина; г) яблуня.
2.
Вкажіть,
чим кріпиться до стебла сидячий листок
а) черешком; б) брунькою;
в) основою листкової пластинки;
г) прилистком
3.
Чи правильним
є твердження, що прилистки листків виконують в основному захисну функцію
а) так; б) ні
4.
Вкажіть
правильне визначення вузол – це місце з’єднання
а) листків і стебла; б) стебла і коренів;
в) стебла і квітки; г) стебла і насінини
5.
Чи правильним
є твердження, що листок не входить до складу пагона
а)так; б)ні
6.
Виокремте
функції пагона
а) підтримка листків; б) фотосинтез;
в) поглинання солей із грунту; г) запас поживних речовин.
Допишіть речення
1.
Клітина
наростання верхівкової бруньки забезпечують………………
2.
Поясніть,
для чого у плодових дерев проводять
обрізку ………………………
3.
Листок з
черешком називається ………………………..а без нього ………………
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності учнів
Робота із
зображенням (Проблемне питання «Що зображено на малюнку»)
IV. Вивчення нового матеріалу
Брунька – це зачатковий пагін з дуже вкороченими міжвузлями. Якщо брунька
с зачатковим пагоном, то в ній мають бути зачаткове стебло, зачаткові листки та зачаткові бруньки, які ми можемо побачити за допомогою лупи. На верхівці
зачаткового стебла є ділянка з твірною тканиною, яка називається конусом наростання. З нього утворюються
тканини та відбувається ріст пагона. Зовні бруньки захищені покривними лусочками, які є
видозміненими листками. У зимуючих бруньок покривні луски вкриваються
кутикулою, або смолянистими речовинами (наприклад, у тополі, берези). Бруньки
відрізняються розмірами, формою, розташуванням, функціями тощо. За призначенням
розрізняють вегетативні бруньки,
з яких утворюються нові листки, та генеративні бруньки,
з яких формуються квітки або суцвіття. За місцем розташуванням бруньки бувають верхівкові (розташовуються
на верхівках пагонів і забезпечують ріст пагона у висоту) і бічні (містяться
на бічних пагонах і здійснюють галуження). Бічні
бруньки, які розвиваються в пазухах листків, називають позушними, а ті, що закладаються на стеблах, листках, додаткових
коренях, – додотковими.Вони беруть участь
у вегетативному розмноженні. Рослини також мають бруньки, які тривалий час
можуть перебувати у стані спокою, але при пошкодженні рослини дають початок
новим пагонам. їх називають сплячими бруньками. Отже,
бруньки забезпечують ріст рослини у довжину та її галуження, перенесення
несприятливих умов, утворення квіток для статевого розмноження, вегетативне
розмноження тощо.
VI. Закріплення
навчального матеріалу
Лабораторне дослідження №5 Будова бруньки. (робота із
інструктивними картками)
VII. Підсумок
уроку
VIII. Домашнє завдання опрацювати відповідний параграф підручника (принести
цибулину)