четвер, 19 жовтня 2017 р.

план конспект уроку біологія 7 клас тема: "Практична робота №1. Виявлення прикладів пристосувань до способу життя у комах"

Урок №  (біологія 7 клас)

Тема уроку: Практична робота № 1. «Виявлення прикладів пристосувань до способу життя у комах»
Мета:  сформувати поняття про особливості будови, способу життя комах; розвивати логічне мислення , увагу, пам'ять; виховувати любов і повагу до живих істот.
Обладнання: робочі зошити, підручник, картки, фото
Тип уроку: застосування знань на практиці

Хід уроку
1.Організаційний етап
2.Актуалізація опорних знань
«Закінчи речення»
1. Ротовий апарат представників ряду Жуки… (гризучий).
2. Друга пара крил у мухи видозмінена у… (дзижчальця).
3. До комах з неповним перетворенням належать ряди… (Воші, Прямокрилі, Клопи).
4. Ротовий апарат клопів… (колюче-сисний).
5. Розвиток воші триває близько… (21 день).
6. Ряд Метелики має ще одну назву — … (Лускокрилі).
7. До метеликів — домашніх шкідників належать… (міль, огнівки).
8. Личинка метеликів називається — … (гусениця)
9. До двокрилих належать:… (мухи, комарі, ґедзі, оводи).
10. Найнебезпечнішим представником прямокрилих є… (сарана).
Заслуховування повідомлень учнів
1.     Мотивація навчальної діяльності
Підпишіть частини тіла хруща травневого



4.Виконання практичної роботи
Практична робота №1. Виявлення прикладів пристосувань до способу життя у комах.
Комахи — поширені на всьому суходолі, включаючи Антарктиду, тварини розміром від 0,2 міліметру до 33 сантиметри. Тіло комах складається з трьох відділів — головигрудей і черевця, кожен з яких складається зсегментів (сегменти голови злиті) і вкритий хітинізованими покривами. На голові є пара членистих вусиків (антени), ротові придатки, органи зору. До грудей кріпляться 3 пари членистих ніг і 1—2 пари крил. На кінці черевця розташовані статеві і хвостові придатки (церки), іноді жало. Органи виділення — головним чином, мальпігієві судиниКровоносна система незамкнена.
Тіло комах розділене на три відділи: головугруди та черевце. Голова утворюється з шести сегментів, що повністю зливаються у дорослої комахи. Перший і третій сегменти не мають придатків, другий несе пару вусиків (антен); на четвертому, п'ятому та шостому сегментах розвиваються парні частини ротового апарату — верхні щелепи (мандибули), нижні щелепи (максили) і нижня губа. Вусики за будовою і розміром дуже варіюють і є важливою систематичною ознакою. Вони можуть мати ниткоподібну, пластинчасту, булавоподібну та інші форми. Розвиток і форма щелеп і нижньої губи залежать від характеру живлення. Виділяють такі основні типи ротового апарату:
·         гризучий (тарганижукимурахиличинки метеликів);
·         гризучо-лижучий (бджолиджмелі);
·         колючо-сисний — нижня губа утворює довгий хоботок, а щелепи перетворюються на колючі щетини (комаріпопелиці);
·         сисний — хоботок розвивається з нижніх щелеп, а верхні повністю редукуються (метелики);
·         лижучий — утворений нижньою губою (мухи).
У багатьох дорослих комах, які не живляться ротові органи взагалі не розвинені (одноденки).
Комахи здатні рухати головою. Рухи ці в більшості випадків обмежені однією площиною (вертикальною або горизонтальною), і лише богомоли можуть повертати голову в декількох площинах.
Груди складаються з трьох сегментів, які несуть три пари членистих кінцівок. Залежно від способу пересування кінцівки можуть бути різних типів (див. статтю "Ноги комах").
У більшості комах до другого і третього сегментів грудей прикріплюються органи польоту — крила. Вони утворюються як вирости покривного епітелію і зміцнюються жилками. У примітивніших видів передні та задні крила однакові за будовою і функцією, яку вони виконують (бабки). У мух і комарів розвивається лише передня пара крил, у віялохвостих — задня. Нерідко передні крила виконують захисну функцію, перетворюючись на надкрила (клопи, жуки). Багато видів комах повторно втратили крила (блохивоші), що пов'язано з особливостями їхньої життєдіяльності. Крила приводяться в рух літальними м'язами, що займають значний обсяг грудного відділу.
Черевце комах утворене різною кількістю сегментів (не більше дванадцяти). Воно майже завжди позбавлене кінцівок.

Хрущ  травневий

Розгляньте травневого хруща та визначте форму і розміри тіла, забарвлення.


Ознаки
Особливості
Покрив тіла
хітиновий
Довжина тіла
2-3 см
Забарвлення
світло-коричневе
Відділи тіла
голова, груди, черевце
Органи голови
пара вусиків, ротовий апарат, складні очі
Органи грудей
3 пари ніг, крила, надкрила
Черевце
8 сегментів, дихальця

-         Тіло хруща має циліндричну форму, світло-коричневого кольору, завдовжки 2-3 см.
-        
Тіло хруща вкрите міцним хітиновим покривом. Зовнішній хітиновий скелет захищає м'які частини тіла від пошкоджень.
-         Тіло жука складається з трьох відділів: голови, грудей, черевця.
-         На голові жука розташовані ротові органи: верхня і нижня губи, дві пари щелеп (верхні й нижні). На нижніх щелепах і нижній губі є по парі щупиків — органи дотику й смаку. З обох боків голови є два складних ока. Кожне око складається з кількох тисяч простих очок. Попереду голови знаходяться пара вусиків з розширеними пластинками на кінцях. Це органи нюху.
-         Грудний відділ тіла хруща складається з трьох частин (передньої, середньої, задньої), на кожній з яких є пара ніг. У комахи 6 ніг. Кінцівки мають членисту будову.
-         На спинній частині тіла хруща знаходяться тверді надкрила — це видозмінені передні крила. Вони захищають перетинчасті крила й спинну частину черевця з м'яким покривом. Перед польотом жук трохи піднімає і відводить убік надкрила, розпростує складені під ними крила і так злітає. Під час польоту надкрила мають для хруща таке саме значення, як несучі поверхні для літака, а крила виконують роль пропелерів.
-         Черевце хруща нерухомо з'єднане з грудьми. Воно складається з 8 сегментів і майже все вкрите надкрилами. Виступає тільки загострений кінчик черевця. ІІо краях спинної частини черевця на кожному членику розміщені маленькі отвори — дихальця, які беруть участь у процесі дихання.

5.Підсумок уроку.
Написання звіту практичної роботи. Оцінювання
6.Домашнє завдання: п.19



вівторок, 10 жовтня 2017 р.

Біологія 7 клас додатково відео до уроку на тему "Павукоподібні"


Біологія 9 клас Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок з теми: "Хімічний склад клітини"

Біологія 9 клас
Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок з теми: «Хімічний склад клітини»

Варіант І
І -  рівень
Виберіть одну правильну відповідь.
1.Наука, що вивчає хімічний склад живого, значення й перетворення його компонентів, називається:
а) хімія;
б) біохімія;
в) мікологія;
г) біологія
2. До мікроелементів належить:
а) Оксиген;
б) Купрум;
в) Нітроген;
г) Гідроген.
3. Білки складаються:
а) з моносахаридів;
б) з амінокислот;
в) з нуклеотидів;
г) з ліпідів. 
4. Полісахаридом є:
а) сахароза;
б) крохмаль;
в) глюкоза;
г) галактоза.
5.Який зв'язок виникає між молекулами води:
а) ковалентний;
б) йонний;
в) водневий;
г) донорно-акцепторний.
6.Глюкоза відноситься до:
а) моносахаридів;
б) полісахаридів;
в) дисахаридів;
г) олігосахаридів.

ІІ рівень
1.     Дайте визначення таким термінам
А. Нуклеотиди - …
Б. Білки - ………
В. Ліпіди - …….
2.     Установіть відповідність між  групами вуглеводів та прикладами сполук 
1 пентози                      А сахароза, лактоза
2 гексози                       Б рибоза, дезоксорибоза
3 дисахариди                В крохмаль, целюлоза
4 полісахариди             Г глюкоза, фруктоза
    
 ІІІ рівень
1.     Виберіть ознаки, що характеризують зображену сполуку

А. Назва
Б. Мономерами є
В. Функції
1.     Вуглеводи                    
             Моносахариди 
1.Побудова клітин
2.     Білки
2.Жирні кислоти
2. Джерело енергії
3.     Ліпіди
3.Нуклеотиди
3. Збереження й
реалізація
спадкової
інформації
4.     Нуклеїнові кислоти
4.Амінокислоти
4.Ендокринна регуляція
2.     Дайте коротку відповідь на запитання:
-         Яка біологічна роль ліпідів?
-         Яка біологічна роль вуглеводів?
      
 ІV – рівень
     Розв’яжіть задачі
1.     У фрагменті одного ланцюга молекули ДНК нуклеотиди розміщені у такій послідовності: ТТТ АГЦ АЦГ ГТА ААТ ЦГА. Побудуйте схему дволанцюгової ДНК. Визначте довжину і масу цього фрагмента.

2.     Інсулін (гормон підшлункової залози) має молекулярну масу 5610 а.о.м. Визначте, скільки аміно - , і карбоксильних функціональних груп входить до його складу.  

понеділок, 9 жовтня 2017 р.

Додатково до уроку хімії 9 клас навчальний проект "Електроліти в сучасних акумуляторах"


·               
Дослідники з Національної лабораторії Оак-Рідж (ORNL) розробили нову перспективну конструкцію акумуляторних батарей на основі твердого електроліту, до складу якого входить літій і сірка (Li-S). Такі акумуляторні батареї дешевші у виробництві і мають більш високу ємність накопичуваної енергії ніж традиційні літій-іонні акумулятори. Завдяки використання твердого електроліту, Li-S акумулятори більш довговічні і набагато більш безпечніші в експлуатації ніж акумулятори з рідким електролітом.
Li-S акумулятори вважаються деякими експертами як наступники літій-іонних акумуляторних батарей. Вони надзвичайно легкі, що дозволяє використовувати їх для забезпечення польотів на сонячній енергії, вони дешеві у виробництві, досить довговічні і демонструють високе значення показника енергетичної ємності. Але, нажаль, ця технологія ще достатньо "сира", і її головною проблемою є проблема підходящого електроліту, оптимальний склад якого поки ще не був знайдений.
У попередніх спробах створення Li-S акумуляторів дослідники використовували рідкі електроліти. Але використання рідкого електроліту є монетою з двома сторонами, з одного боку - рідина, наповнена іонами, є чудовим провідником електричного струму, але з іншого боку рідкий електроліт деградує з часом і зі збільшенням кількості циклів зарядження-розрядження це призводить до передчасного виходу батареї з ладу. Крім цього, деякі рідкі електроліти вогненебезпечні, що є суттєвою проблемою при експлуатації акумуляторних батарей.
Але тепер, за словами дослідників, їм вдалося знайти вирішення вищевказаних проблем. Ним став новий склад твердого електроліту, основою якого стало поєднання літію і полісульфідфосфатів, багатих сіркою матеріалів з високою питомою електричною провідністю. "Наша технологія, у якій використовується твердий Li-S-електроліт, позбавлена більшої частини недоліків, якими володіють акумулятори з рідким електролітом" - розповідає доктор Ченгду Лянг (Dr. Chengdu Liang), - "Дослідні зразки Li-S батарей витримують без погіршення їх характеристик велику кількість циклів, не втрачаючи ємність, як літій-іонні акумулятори".
Дослідні зразки Li-S акумуляторів після 300 циклів зарядження-разрядження, проведених при температурі у 60 градусів за шкалою Цельсія, зберегли питому ємність у 1200 мА*год / г. Для порівняння, аналогічний показник літій-іонних акумуляторів становить 140-170 мА*год / г, але Li-S акумулятори виробляють половину напруги, яку виробляють літій-іонні акумулятори. Тому восьмикратне збільшення ємності енергії призводить фактично до чотириразового збільшення ємності акумуляторної батареї.
У складі Li-S акумуляторної батареї використовується сірка, яка у великих кількості утворюється як побічний продукт нафтопереробки. Це дозволить використовувати розроблену технологію, як один із способів утилізації промислових відходів, які накопичуються у великих кількостях. У даний час нова технологія виробництва Li-S акумуляторів знаходиться у вигляді, що не дуже підходить для практичної її реалізації. Але доктор Ліенг і його група подали патентну заявку і після оформлення відповідного патенту планують доопрацювати технологію до потрібного рівня, який дозволить налагодити масове виробництво нових акумуляторних батарей.


Біологія 9 клас. Екосистеми. Екосистеми та їх функції.

Біологія 9 клас. Екосистеми. Екосистеми та їх функції.