субота, 3 лютого 2018 р.

Біологія 8 клас План - конспект уроку Значення і будова шкіри. Терморегуляція.

Біологія 8 клас                     
Тема: Значення і будова шкіри. Терморегуляція.  

Мета: розширити й поглибити знання про будову шкіри; сформувати знання про шкіру як орган тепловіддачі, теплорегуляції при високих та низьких температурах; розвивати вміння встановлювати взаємозв’язок між загартуванням і здоров’ям людини; розвивати вміння надавати першу допомогу при перегріванні, обморожуванні та опіках шкіри. 
Обладнання: підручник, фото, плакат
Поняття та терміни: епідерміс, власне шкіра, дерма, підшкірна жирова клітковина, нігті, волосся.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу 
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
Фронтальне опитування
1. Що таке виділення?
2.Поясніть біологічне значення виділення з організму продуктів обміну речовин.
3. Які органи утворюють сечовидільну систему?
4. Які речовини видаляються з сечею?
5. Які функції виконують органи сечовидільної системи?
6. Схарактеризуйте будову та функції нирок.
7. Що є елементарною структурною та функціональною одиницею нирки?
8. Яку будову має нефрон?
9. Яке значення для роботи нирок має їх багате кровопостачання?
10. У чому полягає взаємозв’язок між будовою та функціями нирки?
11. Дайте характеристику хворобам сечовидільної системи (Гломерулонефрит, цистит, ниркові коліки, пієлонефрит, сечокам’яна хвороба  )
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Проблемне питання «Чому у людей шкіра різного кольору?»
            Людей з найбілішою шкірою можна побачити в північній Європі, їх відносять до нордичного типу. Люди з найчорнішою шкірою живуть в західній Африці. Шкіра у жителів Південно-східної Азії — жовтуватого кольору. Проте більшість людей не біла, чорна або жовта, а представляють сотні відтінків світлого, смуглявого або коричневого.
У чому причина всіх цих відмінностей в кольорі шкіри людей? Пояснення — в хімічних процесах, які протікають в тілі і шкірі. У тканинах шкіри є колірні компоненти, звані «хромогенами», які самі по собі безбарвні. Коли певні ферменти впливають на них, з’являється відповідний колір шкіри.
Уявіть собі, що у людини немає хромогенів або його ферменти неправильно працюють. Така людина називається «альбіносом». Це трапляється з людьми всюди в світі. Є альбіноси і в Африці, і вони «біліші» за будь-яку білу людину!
Людська шкіра сама по собі, без якої-небудь речовини, молочно-біла. Але до цього додається відтінок жовтого, із-за наявності жовтого пігменту в шкірі. Інший колірний компонент шкіри чорний, пов’язаний з наявністю крихітних гранул меланіну. Ця речовина за кольором коричнева, але у великій кількості вона здається чорною. Інший відтінок вноситься до шкіри червоним кольором крові, циркулюючої по її крихітних судинах. Колір шкіри кожної людини залежить від співвідношення, в якому ці чотири кольори, — білий, жовтий, чорний і червоний — поєднуються. Всі кольори шкіри людської раси можуть бути отримані різними комбінаціями цих колірних компонентів, які є у всіх нас.
Сонячне світло володіє здатністю утворювати в шкірі меланін, чорний пігмент. Тому у людей, що живуть в тропіках, більше цього пігменту і темніша шкіра. Якщо ви проводите декілька днів на сонці, ультрафіолетові промені сонця також утворюють у вашій шкірі більше меланіну, і в результаті з’являється сонячний загар.

IV.Вивчення нового матеріалу
Розповідь з елементами бесіди
Шкі́ра — зовшішній покрив тваринного організму,  який захищає тіло від широкого спектру зовнішніх впливів, бере участь в диханні, терморегуляції,   обмінних і багатьох інших процесах. 
Будова шкіри (робота з плакатом)

Шкіра складається з епідермісудерми і підшкірно-жирової клітковини (гіподерми).
·         Епідерміс включає в себе п'ять шарів епідермальних клітин. Найнижчий шар — базальний. Він розташовується на базальній мембрані і являє собою 1 ряд призматичного епітелію. Відразу над ним лежить шипуватий шар (3-8 рядів клітин з цитоплазматичними виростами), потім іде зернистий шар (1-5 рядів плоскуватих клітин),блискучий (2-4 ряди без'ядерних клітин, помітний на долонях і стопах) і роговий шар, що складається з багатошарового зроговілого епітелію. Епідерміс також містить меланін, який забарвлює шкіру і викликає ефект засмаги.
·         Дерма, або власне шкіра, являє собою сполучну тканину і складається з 2-х шарів -сосочкового шару, на якому розташовуються численні вирости, що містять у собі петлі капілярів і нервові закінчення, і сітчастого шару, що містить кровоносні і лімфатичні судини, нервові закінчення, фолікули волосся, залози, а також еластичні, колагенові і гладком'язові волокна, які надають шкірі міцність і еластичність.
·         Підшкірно-жирова клітковина або гіподерма  складається з пучків сполучної тканини і жирових скупчень, пронизаних кровоносними судинами і нервовими волокнами. Фізіологічна функція жирової тканини полягає в накопиченні та зберіганні поживних речовин. Крім того, вона служить для терморегуляції і додаткового захисту статевих органів.
Крім самої шкіри в організмі є її анатомічні похідні — утвори, що розвинулися зі шкіри та її зачатків. Інша назва — придатки шкіри:
·         Нігті;
·         Волосся;
·         Пір'я;
·         Пух;
·         шкірні залози, які включають в себе:
·         сальні залози, які виділяють шкірне сало, яке служить змазкою для волосся і захищає шкіру;
·         потові залози, які виділяють з організму води і розчинені продукти обміну речовин. Випаровування поту є важливим етапом терморегуляції.
·         молочні залози (розвинені у жінок) виробляють грудне молоко, яке має дуже важливе значення для годування немовлят.
Дерматологія — розділ медицини, який вивчає будову шкіри і її похідних, їх розвиток, функції, а також їх захворювання. Крім того, зміни шкіри часто мають важливе значення для діагностики внутрішніх та інфекційних захворювань.
Для догляду за шкірою використовують різні кремиультразвуковий пілінг тощо.
Функції шкіри  
  Захисна (бар'єрна) захищає організм від дії механічних і хімічних чинників, ультрафіолетового випромінювання, проникнення мікробів, втрати і попадання води ззовні.
·         Терморегуляторна, за рахунок випромінювання тепла і випаровування поту.
·         Участь у водно-сольовому обміні, пов'язана з потовиділенням.
·         Екскреторна — виведення з потом продуктів обміну, солей і ліків.
·         Депонування крові, в судинах шкіри може перебувати до 1 літра крові.
·         Ендокринна і метаболічна — синтез і накопичення вітаміну D, а також гормонів.
·         Дихальна, у людини близько 1-2 % кисню засвоюється через шкіру.
·         Рецепторна, завдяки наявності численних нервових закінчень
·         Імунна, захоплення, процесинг та транспорт антигенів з подальшим розвитком імунної реакції
Терморегуляція – урівноваження процесів утворення й віддачі тепла в організмі.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Складіть пам’ятку «Шляхи загартування організму»
Загартування – це комплекс заходів щодо підвищення стійкості організму до впливу несприятливих погодно – кліматичних умов.
Способи загартування:
o   умивання обличчя холодною водою;
o   обливання холодною водою до пояса
o   обливання водою всього тіла
o   холодні ванни для ніг
o   контрастний душ
o   купання у водоймі
o   обтирання снігом до поясу
VI. Підсумок уроку . Д/з …п.26 (додатково  Проект «Визначення типу шкіри на різних ділянках обличчя та складання правил догляду за власною шкірою»)


Немає коментарів:

Дописати коментар

Біологія 9 клас. Екосистеми. Екосистеми та їх функції.

Біологія 9 клас. Екосистеми. Екосистеми та їх функції.