середа, 21 листопада 2018 р.

Біологія 8 клас План - конспект уроку "Травлення у шлунку"


Біологія 8 клас                              Урок №21                                   Дата проведеня уроку

Тема. Травлення в шлунку.
Мета:
Освітня:  розширити знання учнів про будову та функції травної системи; сформувати уявлення про будову шлунку.
Розвиваюча: розвивати вміння порівнювати, аналізувати, устанавлювати причинно-наслідкові звязки.
Виховна: виховувати бережливе ставлення до свого здоровя
Цілі:
учні повинні знати:
v  органи травної системи;
v  травні залози;
v  хвороби органів травлення
учні повинні вміти:
v  розпізнавати органи травлення на малюнках, фото.
v  застосовувати знання для профілактики захворювань органів травлення, харчових отруєннях.
учні повинні розуміти:
v  значення знань про функції та будову травної системи для збереження здоровя;
v  значення профілактики захворювань травної системи;
v  значення внеску вчених у розвиток знань про травлення
Обладнання: таблиця «Органи травлення», картки із завданням.
Базові поняття й терміни: травлення, шлунок, шлунковий сік, залози, ферменти, пепсин, слиз, хлоридна кислота, травлення
Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку
Епіграф
«Розум полягає не тільки у знанні,
але й у вмінні застосовувати знання надалі»
Арістотель
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань
Біологічний диктант – закінчіть речення, вставте пропущенні слова  (кожне речення – 1 бал)
1.Слизова оболонка, що вкриває зубні відростки щелеп, утворює  _____________
2. Кожний зуб складається з: ______________________________________
3. Коронка ззовні вкрита _____________________
4. Порожнина у середині зуба, що  заповнена пухкою сполучною тканиною, судинами і нервами, це __________________________
5. Різці мають 1 корінь, а малі кутні зуби______________
6.У людини постійних зубів ___________
Робота з малюнком (Розгляньте малюнок і підпишіть на ньому складники зуба) ( 6 б) 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Цікаві факти про шлунок 
Ø  За добу у людини виділяється від 0,5 до 2 літрів шлункового соку.
Ø  Шлунок служить першою лінією оборони для вашої імунної системи. Він містить соляну кислоту, яка допомагає вбити бактерії і віруси, які потрапляють з їжею.
Ø  Коли ви червонієте, шлунок також стає червоним.
Ø  Ваш шлунок створює новий шар слизу кожні два тижні. Він робить це, тому що соляна кислота може перетравити шлунок та інші органи, і слиз захищає шлунок від цього.
Ø  Травлення в шлунку може відбуватися лише при температурі тіла 36-37°С і за наявності соляної (хлоридної) кислоти.
Ø  Шлунок є невід’ємною частиною травної системи, але у різних тварин він виглядає по-різному.
Ø  Деякі тварини мають шлунки з декількома відсіками: у корів та інших жуйних тварин – жирафів, оленів і великої рогатої худоби – чотирикамерні шлунки, що допомагає їм перетравлювати рослинну їжу.
IV. Пояснення нового матеріалу
Пояснення з елементами бесіди
Шлунок — розширений відділ травного каналу. У дорослої людини довжина шлунка становить 21-25 см, а його ємкість 1-3 л. У людей,  які постійно переїдають, обєм шлунку може збільшуватись до 10 л. 
Робота із фото
Будова шлунка. (мал.47 ст.47 підручник)

            У шлунку їжа змішується із шлунковим соком. Шлунковий сік, окрім ферментів, містить соляну кислоту та фермент пепсин, що розщеплює білки тваринного та рослинного походження. За добу продукується 3 л. шлункового соку.
            Шлунковий сік, як і слина,  віділяється рефлекторно. Рефлекторний механізм виділення шлункового соку довів Іван Павлов (фістульна методика).
Повідомлення учнів. 
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Самостійна робота
Заповнення порівняльної  таблиці

Відділ травної
системи
Особливості будови
Ферменти, що
секретуються
Процеси, що
відбуваються
Ротова порожнина





Шлунок








VІ. Підсумок уроку. Оцінювання.
V. Домашнє завдання: § 9 ст 46-48, додатково підготувати повідомлення «Травлення в кишечнику»




Біологія 9 клас. Екосистеми. Екосистеми та їх функції.

Біологія 9 клас. Екосистеми. Екосистеми та їх функції.